Öntözőrendszert szeretnék, de milyet.
Választani nehéz!
Egyre több és több kertben találkozunk már talajba épített, és onnan csak az öntözés idejére, automatikusan kiemelkedő öntözőrendszerekkel. Ezen rendszerek ismertségét és elterjedtségét megbízható működésük, egyenletes csapadékkijuttatásuk és víztakarékos öntözésük mellett számos egyéb ok is magyarázza.
A napjainkra már nem az lett a kérdés, hogy egy gondosan megtervezett, megépített és igényes kertbe szükségesek-e ezek a rendszerek, hanem az, hogy az egyre szélesedő kínálatból melyiket és hogyan válasszuk, illetve kivel, milyen módon telepítsük, telepíttessük. Cikksorozunk a választás megkönnyítéséhez és a rendszerek üzemeltetéséhez, karbantartásához szeretne segítséget nyújtani, és eloszlatni néhány téves felfogást.
Ma Magyarországon becslések szerint évi több ezer öntözőrendszert telepítenek, és a kivitelezéssel foglalkozó vállalkozások száma is meghaladja az ezret. Mégis egyre több olyan kerttulajdonossal találkozhatunk, akik nem elégedettek rendszerük működésével, élettartamával, és az azt telepítő céggel. Az elkészült öntözőrendszereket szakmai szemmel nézve sajnos az is elmondható, hogy a rendszerek igen nagy aránya a legalapvetőbb szakmai szempontoknak sem felel meg.
A piac bővülésével szinte egyszerre a minőségi termékek mellett megjelentek kevéssé megbízható alkatrészek, a termékválaszték bővülésével pedig olyan telepítők, akik nem a kert és a megrendelők igényeit helyezik előtérbe, hanem a rövid idő alatt megtermelhető magas profitot és az ehhez tartozó általában alacsony árakat. Ezek az általában rosszul megtervezett, esetenként nem megfelelő anyagokból megépített rendszerek legtöbbször nem öntözik be megfelelően a kertet, rövid élettartamúak és gyakran néhány hónap vagy év után már telepítőjüket sem lehet megtalálni, eltűnik a piacról. A kerttulajdonos ilyenkor kénytelen más céget megbízni a rendszer karbantartásával, nem ritkán átépítésével, ám ez sokszor hatalmas munkával és nem ritkán jelentős költségekkel jár.
Nézzük hogyan kerülhetjük el ezeket a problémákat:
Mikor kertünk öntözőrendszerére gondolunk az alapvető kérdés sok embernek úgy merül fel, hogy megcsináltassa egy szakemberrel vagy maga próbálja meg kivitelezni. A házilagos kivitelezés mellett szól, hogy a rendszer feltétlenül olcsóbb (legalábbis első pillanatra annak látszik), nem kell idegenekhez igazodnia a kerttulajdonosnak, azon kívül sok ember örömmel épít, és barkácsol a kertjében. Az ilyen rendszerekhez ugyan szűkösen, de ma már egyre több anyagot meg lehet vásárolni a barkácsboltokban, és ha kis számban is, de léteznek már tervezési és telepítési segédletek is barkácsolók számára. Ennél nem sokkal költségesebb megoldás, de lényegesen jobb eredményeket érhetünk el, ha a tervezés és anyaglista készítés fázisait szakemberre bízzuk. A legtöbb alkatrész-kereskedelmi cég rendelkezik olyan munkatárssal, aki egy tervrajz alapján segítséget nyújt a rendszer megtervezésében. Ilyenkor nem csak jobb tervet kaphatunk, mint ha magunk készítenénk, hanem információkat az anyagok beépítésére és beállítására is, valamint hozzájuthatunk azokhoz a professzionális termékekhez, melyeket bolti kiskereskedelmi forgalomba nem hoznak.
Jó minőségű öntözőrendszert telepíteni azonban külön szakma, melyet igazán jól elsajátítani csak a szakmai képzések után megszerzett kellő gyakorlattal lehet. Egy jól megtervezett öntözőrendszer igazodik a kert növényzetéhez, a gyepkeverék típusához, az uralkodó klímához, a talaj tulajdonságaihoz, stb. De a kertészeti szempontokon túl figyelembe kell venni a vízforrás paramétereit, az épületeket és építményeket, a kert későbbi várható módosításait valamint a megrendelő számos egyedi kívánságát is. Éppen ezért a legtöbb rendszert itthon és külföldön is szakemberek építik meg, akik nem csak tervezik és kivitelezik a rendszert, hanem gondoskodnak annak folyamatos karbantartásáról, szervizeléséről és alkatrészellátásáról is.
Szintén nehezen megválaszolható kérdés, hogy milyen márkájú legyen a rendszer. Már itthon is kapható szinte az összes ismertebb márka, termékpalettájuk a legtöbb esetben nagyon hasonló, nehezen megkülönböztethető. A hasonló funkciójú termékek legtöbbször egymással kompatibilisek, áraik gyakran szinte azonosak. Nehéz lenne győztest hirdetni közöttük. Úgy Nyugat Európában mint hazánkban egyre népszerűbb az a nézet a telepítők és a kertépítők szemében is, hogy nem egy márkával dolgoznak, hanem úgynevezett kevert (hibrid) rendszereket építenek.Ennek oka, hogy a gyárak fejlesztési üteme, illetve a fejlesztett termékek minősége, eltérő, míg termékpalettájukon nagyon hasonló, egymással a legtöbbször felcserélhető, de sok esetben eltérő minőségű termékek találhatók. Így a különböző gyártók termékei közül a minőség, és a kert igényei szerint válogatunk. A kevert rendszerek hatalmas előnye, hogy a márkahű rendszerekével azonos költséggel, de mindig a legújabb technológiákkal és a leginnovatívabb termékekkel szolgálják hosszú éveken át tulajdonosaikat. Azonban vigyázni kell, hogy a márkák keverésének ne az alacsony ár elérése legyen a célja, mert így pont ellenkező hatást érhetünk el. Az öntözőrendszerek esetében is igaz az az elmélet, miszerint nagyon kis költséggel nem lehet jó rendszert építeni.
Ha elszántuk magunkat, hogy szakembert bízunk meg a telepítéssel még mindig nagyon nehéz választani köztük. Általánosan elfogadott irányelv, hogy először barátainktól ismerőseinktől kérünk tanácsot: nekik ki csinálta az öntözőt, hogy vannak vele megelégedve. Azonban ha ilyen kapcsolatunk nincs, vagy így is több ajánlat közül kell választani, érdemes mérlegelni. Az olcsó ajánlat gyakran kecsegtető ugyan, de sok hibát rejthet magában. Soha ne fogadjunk el olyan embertől ajánlatot, aki nem volt kinn a területen, nem egyeztetett velünk, bizonyos paraméterek nélkül ugyanis lehetetlen megtervezni a rendszereket. Következő szempont a felhasznált anyagok minősége és mennyisége. Az öntözőrendszereknél nagyon fontos a megfelelő minőségű, öntözési egyenletességű, és kellő számban elhelyezett szórófej. Hasonlóan fontos, hogy megbízható mágnesszelepeket és vezérlőket használjanak a telepítők. A felhasználható anyagokkal következő két cikkünkben foglakozunk. Általánosan elmondható, hogy általában a drágább ajánlat a jobb. Egy igen olcsó ajánlat alapján megépült öntözőrendszer sokszor az alapvető funkciókat sem látja el: nyáron a fű elkezd foltosodni, sárgulni, pedig a rendszer elméletileg üzemel, és látszólag mindenhova juttat vizet – csak épp a víz nem elegendő mennyiségben és nem egyenletesen jut füvünkre.
Nagyon fontos, hogy csak jól képzett telepítővel dolgoztassunk. A telepítők részére egyre több szakmai tanfolyamot indítanak, azonban ezek jó része egy-két napos termékbemutató, ahol akár oklevelet is adnak. Szerencsére mind több a többnapos (akár 1 hónapos) oktatás is. Ennek könnyen utánanézhetünk az interneten. Nézzük át a leendő telepítőnk referenciáit, esetleges ajánlásait. Nagyon fontos, hogy az a nagykereskedelmi cég, ahol a telepítő vásárol, probléma esetén milyen segítséget tud nyújtani. Ott csak kereskedők dolgoznak, vagy szakképzett és gyakorlott kertészmérnökök is? Elterjedt az a nézet, hogy jobb gyakorlott telepítővel építtetni az öntözőt. Ez az esetek nagy részében igaz is. Azonban vannak olyan cégek is, ahol a még kevéssé tapasztalt partnereket díjmentesen segítik rutinos szakemberek a helyszíni munkában: felméréssel, tervezéssel, vagy telepítési művezetéssel. Ilyenkor rendszerünk olyan szaktudásra épülhet melyben több száz, de akár több ezer rendszer tapasztalat összegződik.
Egyszóval jó magyar szokás szerint „káderezzük le”, ellenőrizzük le alaposan leendő partnerünket, hiszen nem csak a rendszer megépítése a feladata, hanem remélhetően hosszú éveken át fog nekünk segíteni a rendszer karbantartásában is. A mai információs társadalomban erre remek alkalmat kínál az internet. Az öntözőrendszerek üzemeltetéséről és karbantartásáról egy következő cikkünkben írunk részletesebben
És még egy fontos szempontot ne feledjünk! Az öntözéssel megváltozik kertünk, de főleg gyepünk igénye és fenntartása. Ha nem rendelkezünk saját kertésszel, nem árt, ha az öntözőrendszer telepítőtől gyepünk, kertünk ápolásáról, karbantartásáról, megváltozott igényeiről is kaphatunk részletes információt és segítséget.
Forrás: Din Öntözési- és Kertcentrum