Mire számítsak telepítéskor?
Az öntözőrendszer telepítés nem egy emberes munka, így a munkálatok megkezdésekor egy csapat munkásember fog bemasírozni kertjébe. Amennyiben még a fűmagvetés vagy a gyepszőnyeg leterítése előtt van, a munkások sarat fognak hordani cipőjükkel a burkolatokra, még csapadékmentes időben is, hisz a rendszer beüzemelésekor a szórófejek átnedvesítik a talajt. Amennyiben beállt gyeppel rendelkezik, a csőnyomvonalak mentén nylon fólia leterítése után kigyeptéglázzák az árkokat, majd a termőföldet és az altalajt külön kupacokba rakva elkészítik az árkokat.
A csőhálózat kiépítését általában a vízforrástól kiindulva kezdik. A főelzáró- és ürítő csap hálózati víz esetén fagyhatár alatt kell legyen, így ez a vízóra aknában kerül elhelyezésre. Amennyiben ivóvízzel üzemelteti öntözőrendszerét, érdemes felszereltetni egy almérőt, hogy az öntözéssel elhasznált víz után ne kelljen csatornadíjat fizetni. Kútról vagy ciszternából történő öntözés esetén a téli víztelenítés a kútfejtől illetve a ciszternától induló csőszakasznál oldható meg.
A vízforrástól a mágnesszelepekig tartó, állandó nyomás alatt lévő csőszakasz az úgynevezett gerincvezeték. A gerincvezeték minden esetben legalább 10 bar nyomásfokozatú keményfalú polietilén (KPE) cső kell, hogy legyen. Amennyiben kerti csapot, vagy vízkonnektort szeretne kertjébe, azt erre a csőszakaszra kell telepíteni.
A mágnesszelepeket rejtő osztó dobozt megfelelően aládrénezve, talajszintbe, a talaj síkjával egy vonalban kell elhelyezni, és érdemes úgynevezett geo-textíliát alá helyezni, hogy a földet a talajlakó állatok (hangya, vakondok) ne tudják beletúrni az elkészült dobozba.
A mágnesszelepektől a szórófejek irányába futó csőszakasz az úgynevezett szárnyvezeték szintén KPE csőből kell készüljön, de itt már elegendő a 6 bar nyomásfokozat. A szórófejeket szintén a talajjal egy síkban kell elhelyezni, hiszen, ha kilóg a talajból, a fűnyíró fogja a vesztét okozni, ha pedig a talaj szintje alá süllyed a talajszemcsék koptatják el idő előtt. Járdáknál és szegélyeknél a terület szélein elhelyezett szórófejeket közvetlenül a járda széléhez kell illeszteni, így itt gyakran a járda szélét tartó szegélybetont egy arasznyi szakaszon le kell vésni.
A vezérlő automatika lehetőleg beltéren kerüljön elhelyezésre. Amennyiben ez nem oldható meg, mindenképpen kültéri kivitel használata javasolt de ekkor is kerülni kell a tűző napnak hosszan kitett, valamint a közvetlen eső által áztatott helyeket.
A vezérlő automatika és a mágnesszelepek közötti távolság fogja meghatározni, hogy milyen keresztmetszetű kábelt kell használni e két eszköz elektromos összekötésére. 100 méterig javasoljuk a 0.75mm^2 keresztmetszetű sodrott erű rézkábel használatát. Amit mindenképpen kerülni kell, az a 0.22mm^2 keresztmetszetű riasztókábel alkalmazása, hisz ez ugyan a telepítés pillanatában képes ellátni feladatát, de rövid idő alatt a laza szigetelés és a folyamatos nedves környezet miatt eloxidálódik és az így megnövekedett feszültségesés miatt a rendszer működésképtelen lesz.
Az elektromos kábelek toldását speciális, erre a célra készült zsírszigetelésű kábeltoldókkal kell végezni, hisz a párás környezetben lévő kábelvégek hamar eloxidálódhatnak, ha olyan épületen belül alkalmazott megoldásokat engedünk használni a telepítőnek, mint a szigetelőszalag, vagy a beltéri kötődobozban elhelyezett sorkapocsléc.
Forrás: Din Öntözési- és Kertcentrum